Parabank, firma pożyczkowa i bank to trzy różne instytucje. 

Pierwszą z nich moniak.info stanowczo odradza! Większość konsumentów dałaby sobie ręce na pieńku położyć, będąc pewnym, że każda firma pożyczkowa to po prostu parabank. Często też jest to powód negatywnego postrzegania instytucji pożyczkowych, ponieważ w naszym kraju mięliśmy już kilka głośnych skandali z udziałem właścicieli parabanków. Bezwzględnie największym była afera Amber Gold, której ofiary potraciły swoje życiowe oszczędności. Warto jest więc zapoznać się dokładnie z definicjami i zasadami działania tych instytucji aby uniknąć nieprzyjemności.


logo rejestru firm pożyczkowych

Z inicjatywy Związku Firm Pożyczkowych powołano Rejestr Firm Pożyczkowych, z którego skorzystać może każdy internauta. Przed zaciągnięciem zobowiązania warto odwiedzić stronę RFP aby zweryfikować pożyczkodawcę!!!


Parabanki często działają na granicy prawa 

Nie trudno jest się domyślić z samej konstrukcji nazwy „parabank”, że ta instytucja działa na podobnych zasadach co zwykły bank. Jednak różnice są diametralne. Warto poświęcić chwilę i dowiedzieć się czegoś więcej o parabankach by nabrać przekonania na przyszłość, że nie warto korzystać z ich usług.  Poniżej kilka faktów dotyczących parabanków.

Parabanki oferują swoim klientom produkty przypominające te, które spotkać można w banku – lokaty, pożyczki. Różnica jednak polega na tym, że banki są nadzorowane, a konsumenci chronieni prawem i funduszem gwarantującym zwrot minimum części kosztów na wypadek upadku banku. Parabanki obracają zawsze pieniędzmi jakie zgromadzili na lokatach swoich klientów lub innych depozytach, nigdy jednak nie są to pieniądze z ich kapitału. Kiedy parabank upada, bo prowadzony był przez oszustów lub pieniądze jakie zdeponowali klienci zostały zainwestowane na przykład na giełdzie i zostały utracone, poszkodowani nie mogą liczyć na zwrot pieniędzy, bowiem nie chroni ich żadna ustawa gwarantująca wsparcie. Jakim więc prawem mogą funkcjonować na polskim rynku parabanki skoro ich funkcjonowanie nie jest nadzorowane przez absolutnie żadne organy powoływane do nadzoru banków czy firm pożyczkowych? Niestety żadnym. Według polskiego prawa bankowego, przyjmowanie depozytów od klientów może odbywać się jedynie w bankach i kasach oszczędnościowo – kredytowych. Parabanki nie należą do żadnej z wymienionych instytucji.

najważniejsze zasady parabanku

 Firma pożyczkowa oferuje jedynie pożyczki na jasnych zasadach

Firma pożyczkowa udziela jedynie pożyczki. Nie przyjmuje od swoich klientów żadnych pieniędzy na lokaty czy w formie innych depozytów. Obraca jedynie własnym prywatnym kapitałem lub kapitałem akcjonariuszy. W takim układzie, jeśli ktokolwiek będzie miał stracić pieniądze, to będą to właśnie te osoby, a nie zwykli ludzie chcący ulokować gdzieś swoje oszczędności. Akcjonariusze są oczywiście świadomi ryzyka jakie ponoszą. Jest ono jednak niewielkie, ponieważ jak pokazują statystyki, procent pożyczek niespłacanych jest znikomy. Działalność firm pożyczkowych określa ustawa o kredycie konsumenckim. Klient zaciągający pożyczki chwilówki na dowód z firmy pożyczkowej związuje się umową cywilnoprawną, która ściśle określa zasady pożyczki i daje pewność, że firma nie przekroczy swoich uprawnień.

najważniejsze zasady firmy pożyczkowej

Związek Firm pożyczkowych jako bezpieczne i rzetelne źródło wiedzy

Z inicjatywy uczciwych pożyczkodawców powstał ZFP, którego celem jest promocja etycznych metod prowadzenia pożyczkowego biznesu oraz zwiększania świadomości konsumentów w dziedzinie pożyczek pozabankowych. Każdy konsument jeśli tylko ma wątpliwości co do uczciwości firmy, która oferuje mu pożyczkę, może zgłosić się po bezpłatną poradę i z pomocą pracowników ZFP rozwiać wszelkie wątpliwości oraz sprawdzić wiarygodność interesującej go firmy. Moniak.info wspiera inicjatywy ZFP i zachęca wszystkich czytelników do zapoznania się z działalnością ZFP. Z nami żadna pożyczka bez bik online nie będzie zagadką!