Szybki kurs różnic i podobieństw

Wbrew powszechnemu mniemaniu terminy pożyczka i kredyt nie oznaczają tego samego. Rzecz jasna oba te terminy oznaczają zadłużenie się w instytucji finansowej lub bankowej. Różnice między nimi są jednak kolosalne, ponieważ odnoszą się do zasad ich udzielania, kosztów, warunków itd. W niniejszym artykule moniak.info wyjaśni dokładnie czym jest kredyt, a czym pożyczka.

Kredyt tylko w banku i na bardzo ściśle określonych zasadach

Kredyty udzielane są wyłącznie przez instytucje bankowe i nie ma w tym wypadku odstępstw od tej normy, bowiem ta kwestia regulowana jest prawem bankowym. Prawo bankowe ściśle definiuje wszystkie zasady związane z udzielaniem kredytów. Każdy kredyt musi mieć swoje przeznaczenie, toteż klient banku musi określić na co pieniądze zostaną wydane. Kredyty są w związku z tym bardzo często nazywane zgodnie z przeznaczeniem. Ich oprocentowanie w zależności od przeznaczenia jest różne. Do najlepiej nam znanych, z powodów dużego zainteresowania i promowania w mediach, są kredyty mieszkaniowe, na samochód, konsolidacyjne itd.

charakterystyka kredytu w pięciu punktachForma umowy o kredyt bankowy jest wymuszona również przez prawo bankowe. Koniecznym jest aby zwierała przeznaczenie kredytu, kwotę jaką klient pożycza, termin oraz harmonogram spłat, wysokość wszystkich opłat jak prowizja i przede wszystkim oprocentowanie oraz wszelkie informacje jakie są związane z możliwością zmiany tego oprocentowania. Wszystkie kredyty spłacane są w formie comiesięcznych rat. Klient często ma możliwość wyboru między ratą równą, a malejącą. Banki czasami dają możliwość chwilowego zawieszenia spłat rat, kiedy klient wpadnie w dołek finansowy.

Warto wiedzieć, że banki również udzielają pożyczek bankowych.

Co to jest pożyczka pozabankowa? 

Pożyczka online na dowód regulowana jest zupełnie innym prawem. Prawo bankowe jeszcze nie objęło swoimi regulacjami rynku pozabankowych pożyczek. Zadłużenie w formie pożyczki można uzyskać nie tylko w instytucji finansowej, ale również u osoby fizycznej. Pożyczką będzie więc nawet koleżeńska przysługa między Kowalskim a Nowakiem. Jeśli któryś z panów pożycza drugiemu 200 zł do wypłaty, to jak najbardziej można użyć tutaj terminu pożyczka.

Moniak.info rekomenduje korzystanie z usług firm pożyczkowych pozabankowych niebędących parabankiem. Warto zapoznać się z różnicami jakie występują między firmą pożyczkową a parabankiem.

charakterystyka pożyczki pozabankowej w pięciu punktach

Kodeks Cywilny wyznacza zasady takiej usługi, a dwie strony (pożyczkodawca i pożyczkobiorca) mogą zawrzeć między sobą umowę cywilnoprawną. Umowa nie jest konieczna, natomiast rzadko kiedy jest
pomijana ze względów, których chyba nie trzeba nikomu wyjaśniać. Może być pisemna lub w jakiejkolwiek innej formie. W umowie takiej nie widnieje informacja o przeznaczeniu pożyczki i to jest zasadnicza cecha, która odróżnia pożyczki od kredytów. Bardzo ciekawa jest również kwestia własności pożyczonych pieniędzy. Otóż, pieniądze pożyczone przez bank w formie kredytu, pomimo przekazania ich do dyspozycji klienta, nadal należą do banku. Pożyczka natomiast jest własnością pożyczającego.

A na koniec to co klienci firm pożyczkowych lubią najbardziej – darmowa pożyczka, zupełnie nieoprocentowana to nie fikcja. Kredyty bankowe natomiast zawsze wiążą się z prowizjami i szeregiem opłat!