CZYM RÓŻNI SIĘ POŻYCZKA OD KREDYTU?
Szybki kurs różnic i podobieństw
Wbrew powszechnemu mniemaniu, terminy pożyczka i kredyt nie oznaczają tego samego. Rzecz jasna oba te terminy oznaczają zadłużenie się w instytucji pożyczkowej lub bankowej. Różnice między nimi są jednak kolosalne, ponieważ odnoszą się do zasad ich udzielania, kosztów, warunków itd. W niniejszym artykule moniak.info wyjaśni dokładnie czym jest kredyt, a czym pożyczka.
Kredyt tylko w banku i na bardzo ściśle określonych zasadach
Kredyty udzielane są wyłącznie przez instytucje bankowe i nie ma w tym wypadku odstępstw od tej normy, bowiem ta kwestia regulowana jest prawem bankowym. Prawo bankowe oraz ustawa o kredycie konsumenckim ściśle definiuje wszystkie zasady związane z udzielaniem kredytów. Każdy kredyt musi mieć swoje przeznaczenie, toteż klient banku musi określić na co pieniądze zostaną wydane (z wyjątkiem kredytów gotówkowych). Kredyty są w związku z tym bardzo często nazywane zgodnie z przeznaczeniem. Ich oprocentowanie w zależności od przeznaczenia jest różne. Do najlepiej nam znanych, z powodu dużego zainteresowania i promowania w mediach, są kredyty mieszkaniowe, na samochód, konsolidacyjne itd.
Forma umowy o kredyt bankowy jest wymuszona również przez prawo bankowe. Koniecznym jest aby zawierała przeznaczenie kredytu, kwotę jaką klient pożycza, termin oraz harmonogram spłat, wysokość wszystkich opłat jak prowizja i przede wszystkim oprocentowanie oraz wszelkie informacje jakie są związane z możliwością zmiany tego oprocentowania. Wszystkie kredyty spłacane są w formie comiesięcznych rat. Klient często ma możliwość wyboru między ratą równą, a malejącą. Banki czasami dają możliwość chwilowego zawieszenia spłat rat, kiedy klient wpadnie w dołek finansowy.
Warto wiedzieć, że banki również udzielają pożyczek bankowych.
KREDYT:
- TYLKO W BANKU
- NA OKREŚLONY CEL
- ODPŁATNIE
- ZE ZDOLNOŚCIĄ KREDYTOWĄ
- POD ŚCISŁYM NADZOREM ORGANÓW ZEWNĘTRZNYCH
Co to jest pożyczka pozabankowa?
Pożyczka na dowód regulowana jest zupełnie innym prawem, ale opierającym się na podobnych zasadach. Prawo bankowe jeszcze nie objęło swoimi regulacjami rynku pozabankowych pożyczek. Zadłużenie w formie pożyczki można uzyskać nie tylko w instytucji finansowej, ale również u osoby fizycznej. Pożyczką będzie więc nawet koleżeńska przysługa między Kowalskim a Nowakiem. Jeśli któryś z panów pożycza drugiemu 200 zł do wypłaty, to jak najbardziej można użyć tutaj terminu pożyczka.
Moniak.info rekomenduje korzystanie z usług instytucji pożyczkowych pozabankowych niebędących parabankiem. Warto zapoznać się z różnicami jakie występują między firmą pożyczkową a parabankiem.
Kodeks Cywilny wyznacza zasady takiej usługi, a dwie strony (pożyczkodawca i pożyczkobiorca) mogą zawrzeć między sobą umowę cywilnoprawną. Umowa nie jest konieczna, natomiast rzadko kiedy jest pomijana ze względów, których chyba nie trzeba nikomu wyjaśniać. Może być pisemna lub w jakiejkolwiek innej formie.
W umowie takiej nie widnieje informacja o przeznaczeniu pożyczki i to jest zasadnicza cecha, która odróżnia pożyczki od kredytów. Bardzo ciekawa jest również kwestia własności pożyczonych pieniędzy. Otóż, pieniądze pożyczone przez bank w formie kredytu, pomimo przekazania ich do dyspozycji klienta, nadal należą do banku. Pożyczka natomiast jest własnością pożyczającego.
A na koniec to co klienci firm pożyczkowych lubią najbardziej – chwilówki za darmo, zupełnie nieoprocentowana to nie fikcja. Kredyty bankowe natomiast zawsze wiążą się z prowizjami i szeregiem opłat!
POŻYCZKA:
- FIRMA LUB OSOBA FIZYCZNA
- NA DOWOLNY CEL
- BEZ ZDOLNOŚCI KREDYTOWEJ
- REGULOWANA KODEKSEM CYWILNYM
- ZA DARMO
Bez względu na to gdzie pożyczasz pieniądze, pamiętaj, że obowiązkiem każdego kredytobiorcy jest spłata należności w terminie. Dzięki temu unikniesz dodatkowych kosztów oraz nie zostaniesz wpisany do baz dłużników!
NAJNOWSZE WPISY NA BLOGU
Czy za długi można iść do więzienia?
CZY ZA DŁUGI MOŻNA IŚĆ DO WIĘZIENIA? Osoby zmagające się z zadłużeniem często obawiają się, iż sytuacja, w jakiej się znalazły może w końcu doprowadzić je do pobytu w więzieniu. Warto więc zdawać sobie sprawę, iż co do zasady polskie prawo nie przewiduje kary...
Przedawnienie długu – nowe prawo
PRZEDAWNIENIE DŁUGÓW - NOWE PRAWO Wielu dłużników doszukuje się informacji w internecie dotyczących przedawnienia różnego rodzaju długów. Nie tylko sami dłużnicy są tym tematem zainteresowani, ale również wierzyciele oraz spadkobiercy. Wierzyciel oczywiście zrobi...
Co może komornik – nowe uprawnienia i obowiązki
CO MOŻE KOMORNIK? NOWE UPRAWNIENIA I OBOWIĄZKI Egzekucje komornicze budzą wiele kontrowersji. Kojarzą się z bezwzględnością i uporem, nie raz również z łamaniem prawa. Nieświadomi swoich praw dłużnicy stają się ofiarami systemu, który nadał komornikom sporo praw. W...