KREDYT I POŻYCZKA KONSOLIDACYJNA

Kredyt konsolidacyjny polega na spłacie różnego rodzaju zadłużeń jednocześnie i ustanowieniu jednej raty, która z założenia powinna być niższa niż miesięczna suma spłacanych zobowiązań. W praktyce wygląda to mniej więcej tak – konsument posiada dwa kredyty lub pożyczki, kartę kredytową i debet na koncie osobistym.

Udając się po kredyt konsolidacyjny, kredytodawca sumuje nasze zobowiązania, spłaca je, a następnie konsument ma jeden kredyt do spłaty, którego spłata nierzadko jest dłuższa niż spłata poprzednich zobowiązań, a przyczyną jest celowe wydłużenie okresu spłaty aby raty nowego kredytu nie obciążały kieszeni klienta.

Pożyczki konsolidacyjne w sektorze pozabankowym

Wielu konsumentów jest wykluczonych z sektora bankowego, a powodami są przeważnie: kiepskie zarobki, praca na umowy cywilno-prawne, brak dochodów, zła historia kredytowa lub jej brak. Efektem jest zepchnięcie masy konsumentów do sektora pozabankowego, który oferuje krótkoterminowe lub wieloratalne pożyczki. Wymagania firm pozabankowych są znacznie mniej rygorystyczne i dzięki temu ich oferty cieszą się ogromną popularnością. Ale zarówno biorąc kredyty bankowe jak i pożyczki pozabankowe można czasem wpaść w finansowe tarapaty.

Osobom mającym kilka lub więcej pożyczek chwilówek z pomocą śpieszy choćby Ekassa. Firma oferuje konsolidację chwilówek do kwoty 16 tys. zł. Okres spłaty takiej pożyczki wynosi 12 miesięcy. Znacznie więcej można uzyskać w Rapida. Firma ta oferuje do 25 tys. zł na okres nawet 48 miesięcy. Proces weryfikacji klienta nie uwzględnia badania historii kredytowej oraz przedstawiania jakichkolwiek zaświadczeń. Wymagany jest jedynie poręczyciel.

Rodzaje kredytów konsolidacyjnych

 

Banki oferują kredyty konsolidacyjne gotówkowe oraz hipoteczne. Różnica między nimi jest dość spora, bowiem ten drugi kredyt udzielany jest jedynie tym, którzy posiadają niczym nieobciążoną nieruchomość, która będzie stanowić zabezpieczenie kredytu. Dzięki takiemu mocnemu zabezpieczeniu konsument może liczyć na niższe oprocentowanie, większą kwotę kredytu i dłuższy okres kredytowania.

Kredyt konsolidacyjny gotówkowy bez zabezpieczenia hipoteką nie będzie już na takich atrakcyjnych zasadach, nadal jednak dla wielu konsumentów jest wybawieniem od poważniejszych kłopotów finansowych. Gwarancją spłaty kredytu konsolidacyjnego gotówkowego jest stabilne zatrudnienie klienta banku.

Jakie zobowiązania można spłacić kredytem konsolidacyjnym?

 

To jakie i ile zadłużeń można spłacić kredytem konsolidacyjnym zależne jest od zasad konkretnego banku. Niektóre umożliwiają spłaty nawet dziewięciu różnych zobowiązań, inne tylko dwóch. Przeważnie banki zgadzają się spłacić kredyty gotówkowe, mieszkaniowe, na samochód i inne drobniejsze kredyty, ale również zadłużenia na kartach kredytowych czy osobistych kontach bankowych.

Czasem można kredytem konsolidacyjnym spłacić tylko jeden kredyt, ale to ma sens tylko kiedy jakiś bank oferuje lepsze warunki niż ten, w którym konsument jest właśnie zadłużony. Tutaj warto przytoczyć przykład mający miejsce jeszcze kilka lat temu kiedy rynek nasycił się kredytami mieszkaniowymi. W pewnym momencie banki rozpoczęły przebijanie się w ofertach kredytów konsolidacyjnych mieszkaniowych, wszystko celem związania ze sobą wielu klientów na długie lata.

Zalety kredytu konsolidacyjnego

 

Zalet kredytu konsolidacyjnego jest cała lista. Dla wielu przekredytowanych konsumentów taki kredyt to ustabilizowanie sytuacji finansowej, więcej pieniędzy w kieszeni i tylko jedna rata o stałej kwocie płatna raz w miesiącu. Nie trzeba już pamiętać o kilku zobowiązaniach naraz, o wielu terminach i kwotach. Kolejną istotną sprawą jest wysokość raty kredytu konsolidacyjnego, która jest znacznie niższa niż suma wcześniejszych zobowiązań.

Wszystko za sprawą wydłużonego okresu kredytowania, który może równać się nawet 40 lat przy kredycie konsolidacyjnym z zabezpieczeniem hipoteką i nawet 10 lat dla kredytu konsolidacyjnego gotówkowego. Warto również dodać, że kwota kredytu konsolidacyjnego nie musi równać się jedynie sumie zobowiązań, często można otrzymać nieco więcej pieniędzy, a wolną gotówkę wydać na spłatę zadłużeń których konsolidacja nie obejmuje, np. czynszu za mieszkanie, rachunków za telefon itd.

Wady kredytu konsolidacyjnego

Wydłużenie okresu kredytowania zawsze wiąże się z nieco większymi odsetkami jakie należy oddać do banku. Jednak nie to jest najistotniejszą wadą, gdyż z punktu widzenia osoby zadłużonej znacznie lepiej jest nadpłacić odsetki niż mieć poważniejsze kłopoty finansowe z wierzycielami. 

Największym minusem kredytu konsolidacyjnego jest jego dostępność. Jak wszystkie kredyty bankowe, tak i ten nie jest w zasięgu ręki konsumentów, którzy przez swoje bieżące zobowiązania mają poważne kłopoty finansowe takie jak sprawy sądowe za niespłacane pożyczki czy windykacje komornicze w toku. Kredyt konsolidacyjny jest zatem dla tych, którzy zaczynają czuć, że tracą grunt pod nogami, ale sytuacja nie jest dramatyczna od dłuższego czasu. Historia kredytowa ma tutaj więc duże znaczenie, sama zdolność nieco mniej, ale tylko w kontekście wysokości zarobków, a nie zatrudnienia. Konsument musi posiadać stałe zatrudnienie.

Odstąpienie od umowy pożyczki i wcześniejsza spłata zobowiązania

CO NOWEGO W PORADNIKU?

Czyszczenie BIK – czy to możliwe?

Czyszczenie BIK – czy to możliwe?

CZYSZCZENIE BIK - CZY TO MOŻLIWE? Biuro Informacji Kredytowej to aktualnie bez wątpienia najważniejszy "rejestr dłużników" służący pożyczkodawcom oraz kredytodawcom w celu weryfikacji historii kredytowej oraz zdolności kredytowej potencjalnych klientów.Z danych...

Limit odnawialny

Limit odnawialny

LIMIT ODNAWIALNY CZYLI LINIA POŻYCZKOWA Jak działają linie pożyczkowe oraz czy rzeczywiście warto z nich korzystać? Postarajmy się odpowiedzieć na te pytania.Oferta współczesnych instytucji pożyczkowych to już nie tylko tradycyjne dla tego sektora chwilówki oraz...

Bezpieczny pesel

Bezpieczny pesel

BEZPIECZNY PESEL System Bezpieczny Pesel to stosunkowo nowa inicjatywa, która w założeniu ma umożliwiać konsumentom bardziej efektywną ochronę swoich danych osobowych. Początek programu datuje się dokładnie na wiosnę 2017 roku. Za jego powstanie odpowiada natomiast...