POŻYCZKA SPOŁECZNOŚCIOWA

Social lending - pożyczki w dobrej intencji

Społecznościówki na topie

Na przełomie 2008 i 2009 roku na polskim rynku pożyczkowym zadebiutowały pożyczki społecznościowe. Po sukcesach na rynku amerykańskim i zachodnioeuropejskim przyszedł czas również i na nas. Czym są pożyczki społecznościowe? Czy są bezpieczne? Jak z nich korzystać i czym różnią się od równie popularnych pożyczek chwilówek online i czy tak jak u nich pierwsza pożyczka jest za darmo?

INFORMATOR

t

Co to jest pożyczka społecznościowa?

Platformy aukcyjne działają w dużym skrócie następująco – pożyczkodawca i pożyczkobiorca za obustronną zgodą zawierają umowę i finalizują transakcję. Każdy z użytkowników może być pożyczkodawcą lub pożyczkobiorcą. Umowa między pożyczającym i potrzebującym jest umową cywilno – prawną.

A jak działają pożyczki społecznościowe? To bardzo proste i jakże pożyteczne i zaprawdę nie prezentuję takiego stanowiska z uwagi na promocję pożyczek społecznościowych jako takich, ale za sprawą korzyści jakie płyną dla każdego. Otóż, platforma pożyczek społecznościowych umożliwia każdemu kto posiada wolne środki pożyczać je i zarabiać. Pożyczający zaś oszczędza, ponieważ bankowe kredyty, z których by zapewne skorzystał, kosztują znacznie więcej.

Jak działa social lending?

Inną nazwą dla tego sprytnego mechanizmu jest social lending. Pożyczanie pieniędzy odbywa się między dwoma osobami fizycznymi. Pożyczkobiorca nie zawiera umowy z firmą, a z osobą, która posiada jakiś kapitał i pragnie go pomnożyć. Umowa jest zawierana za pośrednictwem specjalnie przygotowanych do tego serwisów internetowych. Nie mamy więc tutaj do czynienia z agentami, którzy inkasują prowizję i zrobią wiele aby „wcisnąć” pożyczkę zainteresowanemu za wszelką cenę (mam tu na myśli różne budzące niepokój i kontrowersje metody przebarwiania rzeczywistości, przemilczenia ważnych kwestii itd.) Oczywiście, serwisy, które oferują obu stronom możliwość zawierania umów inkasują pewną sumę z transakcji zakończonej sukcesem, jednak nie następuje tutaj szczególna ingerencja tych platform w cały proces pożyczania pieniędzy.

Dość interesującą cechą pożyczek społecznościowych jest możliwość tworzenia swojego konta. Pożyczający buduje sobie historię kredytową, do której wgląd mają inwestorzy. To inwestorzy decydują samodzielnie czy chcą pożyczyć pieniądze danemu klientowi. Z reguły na każdą pożyczkę składa się wielu inwestorów, a comiesięczna rata którą zwraca klient dzielona jest zgodnie z procentowym udziałem poszczególnych inwestorów. Ważne jest więc z perspektywy obu grup aby klient posiadał pozytywne doświadczenia na platformie. Dobra historia na social lending daje większe szanse na otrzymanie pożyczki, a inwestorzy mają większą pewność, że pożyczają solidnemu klientowi.

Krótko o powstaniu społecznościówek

W sposób zupełnie naturalny, z potrzeb rynku, a dokładniej z potrzeb klientów będących ciągle pod presją wszechmocnych banków, powstały platformy pożyczkowe, które działają na zasadzie samopomocy. Z pominięciem banków i innych instytucji pożyczkowych konsumenci opanowali sprawny system pożyczania i inwestowania jednocześnie. Aby dokładniej nakreślić sprawę, pozwolę sobie najpierw schematycznie wyjaśnić działalność banków w zakresie pożyczania pieniędzy i pomnażania środków na lokatach klientów. Lokowane w bankach środki przeciętnego klienta są obracane przez ten bank – pożyczane, inwestowane – i pewien procent z ich obrotu generuje zysk również dla klienta. Powoduje to jednak sztuczne generowanie pieniądza, tak samo jak pożyczane klientom kredyty na dowolną kwotę. W efekcie powoduje to inflację, ponieważ do obrotu materialnie trafiają pieniądze „wydrukowane” (nie mające pokrycia w zasobach). Inflacja dotyka każdego z nas i jest szczególnie kontrowersyjna, ponieważ banki nie działają na korzyść wszystkich obywateli, ale na korzyść jedynie wąskiej grupy uprzywilejowanych. Całe społeczeństwo „zrzuca” się więc na obrzydliwie luksusowe życie właścicieli banków.

NAJWAŻNIEJSZE PYTANIA

Jak wybrać najlepszą pożyczkę na raty?

Przeważnie najważniejszą cechą każdej pożyczki czy kredytu jest oprocentowanie. Nawet idąc do sklepu po sprzęt AGD sprawdzamy gdzie można dany produkt kupić najtaniej. Podobnie jest również z pożyczkami. Niektóre pożyczki oferują niskie oprocentowanie, inne większe. Część ukrywa swoje koszta w prowizjach, kolejne są bezkonkurencyjne i jasno określają cenę swoich produktów. Aby wybrać najlepiej, trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów, natomiast nie należy się przerażać ilością analiz, bowiem moniak.info stworzył porównanie pożyczek pozabankowych na raty.

Warto sprawdzić czy pożyczkodawca oferuje klientom przedłużenie terminu spłaty, bowiem nie we wszystkich firmach jest taka możliwość, inne natomiast umożliwiają odroczenie spłaty w formie „zamrożenia”, które wynika z przyczyn losowych (śmierć osoby bliskiej, choroba pożyczkobiorcy). Niektóre oferują zmianę daty spłaty raty np. z 10 każdego miesiąca na 20, co jest udogodnieniem dla tych, którzy zmienili pracę i wynagrodzenie otrzymują w innym terminie. Jeśli klient przewiduje, że może mieć możliwość spłaty pożyczki przed terminem, warto sprawdzić która firma pomniejszy odsetki za skrócony okres kredytowania.

Jak widać powyżej, sporo rzeczy jest do przemyślenia i sprawdzenia przed zaciągnięciem pożyczki pozabankowej na raty. Aby uniknąć niemiłych niespodzianek warto samemu zadbać o swoje bezpieczeństwo. Moniak.info przygotował proste i przejrzyste opracowania wszystkich zagadnień jakie powinny być przemyślane i przeanalizowane przez pożyczkobiorcę aby maksymalnie zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Moniak.info zaprasza więc do swojego poradnika, w którym porusza wszystkie kwestie związane z pożyczkami pozabankowymi!!!

t
  • Dla kogo pożyczka społecznościowa jest doskonałym rozwiązaniem?

W przypadku pożyczek społecznościowych można śmiało powiedzieć, że są to pożyczki bez zdolności kredytowej, z komornikiem czy bez zaświadczeń, dlatego że pożyczanie te może przebiega tylko w oparciu o weryfikację danych osobowych. Pożyczający pieniądze inwestor w niektórych programach pożyczkowych nie ma możliwości aby sprawdzić czy osoba, która chce się zapożyczyć jest zdolna i chętna wywiązać się z warunków umowy, czy nie jest słusznie wykluczona z rynku kredytowego. Każdy więc bez względu na sytuację może zaciągnąć pożyczkę społecznościową o każdej porze dnia i nocy.

  • Na jaką kwotę można się zapożyczyć?

Bez większego problemu na platformach pożyczkowych można otrzymać kwotę około 1 000 zł. Istnieje również możliwość na znacznie większe kwoty. Z tabeli porównującej platformy pożyczkowe można dowiedzieć gdzie i na jakich zasadach można pożyczyć kilkanaście tysięcy złotych. Co ciekawsze, można również złożyć swoją własną ofertę, która zostanie podana do informacji inwestorów i rozpatrzona indywidualnie.

  • Jak dostać pożyczkę społecznościową?

Każdy kto chce być częścią pożyczek społecznościowych i pełnić rolę pożyczającego może założyć konto online na platformie. Po weryfikacji konta można złożyć ofertę pożyczkową. Oczywiście największą szansę ma pożyczkobiorca z doskonałą zdolnością kredytową, którą można udokumentować.

  • Oprocentowanie pożyczki społecznościowej

To ile finalnie osoba zapożyczająca się będzie musiała oddać zależy od tego kto środki na udzielenie pożyczki posiada. Pożyczkobiorca może złożyć ofertę i szukać inwestora, który na dane warunki się zgodzi lub warunki negocjować. Bezwzględnie jednak pożyczanie na platformach pożyczkowych jest znacznie tańsza niż w bankach.

PRZYDATNE LINKI

JAK ZACHOWAĆ NAJWYŻSZY POZIOM BEZPIECZEŃSTWA PODCZAS PROCEDURY POŻYCZANIA ONLINE?

PONIŻEJ ANALIZA NAJPOPULARNIEJSZYCH PORTALI Z POŻYCZKAMI SPOŁECZNOŚCIOWYMI

U

logo pożyczek społecznościowych kokos.pl

Kokos.pl jest bardzo przyjazną platformą pożyczek społecznościowych. Rejestracja wraz z wnioskiem o pożyczkę zamyka się w pięciu prostych krokach. Przed rozpoczęciem polecam sfotografować wszystkie wymagane dokumenty (dowód osobisty) oraz dodatkowe takie jak zaświadczenie o zarobkach/dochodach. Złożenie pierwszego wniosku oznacza również utworzenie konta online na platformie kokos.pl. Konto umożliwia rozpoczęcie aukcji pożyczkowej, której wartość, okres spłaty oraz odsetki ustawia poszukujący pożyczki.

Kokos.pl jest platformą społecznościową. Warto więc zadbać o swój profil, bowiem pożyczkodawcy są zwykłymi ludźmi, a nie bankowymi algorytmami, dlatego weryfikacja wniosku pożyczkobiorcy odbywa się ręcznie. Formularz pierwszej pożyczki umożliwia nadanie tytułu aukcji, daje to okazję do wyróżnienia się i zwrócenia na siebie uwagę pożyczkodawców.

Użytkownik ma możliwość wyboru między pożyczką z gwarancją, a pożyczką bez gwarancji. Oprocentowanie tej pierwszej może wynieść maksymalnie 17,5 % w skali roku. Pożyczka bez gwarancji nie może przekroczyć 10 % w skali roku. Gwarancją w tym wypadku jest zwrócenie całości inwestycji pożyczkodawców, jeśli pożyczkobiorca z różnych przyczyn nie będzie zdolny spłacać pożyczonych pieniędzy.

Kolejne kroki są szczególnie istotne, ponieważ dotyczą naszych danych osobowych, weryfikacji konta bankowego oraz przesłania fotografii wyżej wspomnianych dokumentów. Warto również wspomnieć, że Kokos.pl inkasuje prowizję w wysokości 3 % kwoty pożyczki oraz 2 % w ratach.

U

logo portalu zakra

Zakra.pl to przyjazny portal pożyczkowy zarówno dla inwestorów jak i pożyczających, który powstał 5 lat temu. Na pierwszy rzut oka wydaje się dość skomplikowany, gdyż został podzielony na sekcje związane z celem pożyczki. Pożyczkobiorcy mają do wyboru sekcję: na wakacje, pożyczka hipoteczna, inwestycje oraz mini, czyli klasyczna krótkoterminowa pożyczka.

Rejestracja jest dość łatwa, jednak może bywać czasochłonna. Zakra.pl zastrzega, że czas weryfikacji może trwać do kilku godzin. Przed rozpoczęciem procesu rejestracji przygotować należy dowód osobisty.

Każdy użytkownik zostanie sprawdzony w BIK, BIG i ZBP. Jeśli pożyczkobiorca widnieje w którymś z tych biur, zostanie wyróżniony ikonką, która stanowi sygnał dla inwestorów. Nie dyskwalifikuje to jednak żadnego nowego użytkownika. Podobnie sprawa ma się z dochodem. Formularz zgłoszeniowy umożliwia zaznaczenie informacji o braku dochodów. Bezsprzecznie może to utrudnić poszukiwania inwestorów.

Zakra.pl umożliwia również zaciągnięcie bardzo dużych pożyczek na zakup nieruchomości. Zabezpieczeniem tej pożyczki jest wpis hipoteki do księgi wieczystej.

Zakra.pl posiada niespełna 35 tysięcy użytkowników!

INFORMACJA DLA INWESTORA

Pożyczanie pieniędzy za pośrednictwem platform social – lending jest obarczone ryzykiem. Ryzyko ponosi pożyczający. Jeśli więc jesteś inwestorem warto zapoznać się ze statystykami pożyczek utraconych, ponieważ pożyczanie pieniędzy zawsze niesie ze sobą takie niebezpieczeństwo. Bez względu na to czy pożyczającym jest bank, instytucja pożyczkowa czy właśnie osoba fizyczna jak w przypadku pożyczek społecznościowych, przytrafiają się różne przypadki i pieniądze mogą nie trafić w całości do udzielającego pożyczki.

Z uwagi na to, że początki pożyczek społecznościowych były dość trudne na polskim rynku ze względu na to, że pierwszą falę klientów stanowili osoby słusznie pozbawione zdolności kredytowej, dziś platformy oferują inwestorom możliwość weryfikacji pożyczkobiorców. Brak zdolności kredytowej poprzez funkcjonowanie w bazach danych jak BIK czy BIG jako dłużnicy, nie dyskwalifikuje pożyczkobiorcy! To inwestor podejmie decyzję czy zechce udzielić pożyczki.