DLACZEGO REGULACJE CEN POŻYCZEK POZABANKOWYCH SĄ ZAGROŻENIEM DLA KONSUMENTÓW?

Sektorem pozabankowym politycy interesują się od dłuższego czasu, a solą w oku są przede wszystkim ceny pożyczek online. Pomimo tego, że już jakiś czas temu weszła w życie ustawa regulująca wysokość kosztów, to niestety okazało się, że ustawodawcy są nieusatysfakcjonowani wynikiem swoich prac i chcą jeszcze większej obniżki cen.

Kilka słów o ustawie antylichwiarskiej

 

Głośnie omawiana ustawa antylichwiarska poza regulacją cen, skupiła się również nad nadzorem rynku mikropożyczek. Za sprawą tej ustawy ceny nieznacznie zmalały i stanowczo ograniczył się proceder rolowania pożyczek, czyli wydłużania terminu płatności za określoną opłatą (która w zasadzie wynosiła przeważnie tyle co koszt pożyczki). Nadzór stał się bardziej wiarygodny, szczególnie jeśli przypatrzymy się aktywności Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Od kiedy ustawa stała się faktem, pożyczkodawcy są pod lupą, a szczególnie praktyki handlowe, warunki czy opłaty. Kilka firm zaliczyło już poważne wpadki, które wyszły na światło dzienne i zostały skorygowane dzięki działalności UOKIK. Nie obeszło się również bez kar pieniężnych. 

Wszystko jednak wskazuje na to, że nie są to ostatnie regulacje jakie czekają sektor pozabankowych pożyczek online. Choć na pierwszy rzut oka wydawało by się, że kolejne obniżki cen będą dobrym rozwiązaniem dla konsumentów, to należy jednak wniknąć w temat głębiej aby zrozumieć, że w rzeczywistości jest to niezwykle niebezpieczne.

Konsekwencje regulowania rynku ustawami

 

Gospodarka niejednokrotnie udowodniła, że każda jej regulacja wychodzi kiepsko dla konsumentów i przedsiębiorców. Rynek musi regulować się sam, zgodnie z potrzebami konsumentów i ich finansowymi możliwościami. Pierwsza regulacja cen pożyczek spowodowała zniknięcie wielu firm z rynku, co spowodowało zmniejszenie wpływu do budżetu państwa oraz „wyprodukowanie” grupy bezrobotnych.

Kolejne obniżki będą miały ten sam skutek, zniknie większość firm, ponieważ interes nie będzie się opłacał. Obecnie dzięki dużej różnorodności i konkurencji w tymże sektorze, większość potrzebujących gotówki konsumentów szuka dla siebie najlepszej oferty w legalnie działających firmach. Jeśli jednak rynek będzie topniał, konsumenci często będą poszukiwać innej alternatywy, co jest wodą na młyn dla szarej strefy prywatnych pożyczek.

A kim są prywatni pożyczkodawcy? Przeważnie są to osoby lub grupy osób, które zajmują się nieopodatkowanym pożyczaniem pieniędzy poza kontrolą skarbową oraz kontrolą wszelkich do tego celu stworzonych instytucji. Rynek poza nadzorem będzie kwitł, wpływy z tytułu podatków będą maleć, a cała masa pracowników instytucji pożyczkowych będzie tracić miejsca pracy.

Nie są to jedyne złe wieści. Statystyki pokazują, że większość konsumentów ma niewiele pojęcia na temat zasad jakie mogą być stosowane w umowach o pożyczki, a jakie ich nie wiążą z uwagi braku podstaw prawnych. Efektem są częste rażące nadużycia związane z naliczanymi opłatami lub konfiskatą majątku (samochodów, nieruchomości) za pożyczki, które nie są warte tak kosztownego zastawu.

Nieświadomy konsument wie jedno – skoro podpisałem umowę, to mam obowiązek stosować się do wszelkich jej zasad. Jest to jednak wielki błąd, ale trudno jest mieć otwarty umysł jeśli nigdy nie miało się świadomości z zakresu istniejącego prawa i szczególnie wtedy, jeśli pożyczkobiorca jest zastraszany przez dobrze zorganizowaną grupę prywatnych pożyczkodawców.

 

POŻYCZKI BEZ ZAŚWIADCZEŃ O DOCHODACH DLA BEZROBOTNYCH

NAJNOWSZE WPISY NA BLOGU

Czy za długi można iść do więzienia?

Czy za długi można iść do więzienia?

CZY ZA DŁUGI MOŻNA IŚĆ DO WIĘZIENIA? Osoby zmagające się z zadłużeniem często obawiają się, iż sytuacja, w jakiej się znalazły może w końcu doprowadzić je do pobytu w więzieniu.  Warto więc zdawać sobie sprawę, iż co do zasady polskie prawo nie przewiduje kary...

Przedawnienie długu – nowe prawo

Przedawnienie długu – nowe prawo

PRZEDAWNIENIE DŁUGÓW - NOWE PRAWO Wielu dłużników doszukuje się informacji w internecie dotyczących przedawnienia różnego rodzaju długów. Nie tylko sami dłużnicy są tym tematem zainteresowani, ale również wierzyciele oraz spadkobiercy. Wierzyciel oczywiście zrobi...

Co może komornik – nowe uprawnienia i obowiązki

Co może komornik – nowe uprawnienia i obowiązki

CO MOŻE KOMORNIK? NOWE UPRAWNIENIA I OBOWIĄZKI Egzekucje komornicze budzą wiele kontrowersji. Kojarzą się z bezwzględnością i uporem, nie raz również z łamaniem prawa. Nieświadomi swoich praw dłużnicy stają się ofiarami systemu, który nadał komornikom sporo praw. W...