POŻYCZKI W DOMU KLIENTA – WADY I ZALETY

Sektor pozabankowy rozwija się w Polsce w dynamicznym tempie. Choć bywały drobne potknięcia, choćby po wejściu w życie ustawy antylichwiarskiej, to nadal nie brakuje zainteresowanych udzielaniem pożyczek oraz zaciąganiem.

W obecnym czasie na rynku funkcjonują przeróżni pożyczkodawcy, zarówno z zagranicy jak i z Polski. Zyski tego sektora są niebywałe, a klientów jest około 3 mili

Z uwagi na dużą konkurencję instytucje pożyczkowe prześcigają się w różnych opcjach, które mają ułatwić zaciąganie pożyczki oraz przyciągnąć zainteresowanych. Dla tej gałęzi gospodarki liczy się absolutnie każdy klient, który posiada zdolność kredytową i dobrą historię kredytową.

W związku z powyższym na rynku dostępne są pożyczki na bardzo małe kwoty, na nieco większe, pożyczki krótkoterminowe, ale również i na raty, pożyczki od 18 lat i dla emerytów, pożyczki dla firm, pod zastaw, z poręczeniem i bez. Dostępne są również pożyczki całkowicie online lub pożyczki z obsługą domową. W tym artykule skupimy się na pożyczkach udzielanych w domu.

Rapida – pożyczki do kwoty 25 000 zł na 5 lat, z gwarantem. 

Provident – pożyczki do 20.000 zł na okres do 48 miesięcy.

Co to jest pożyczka z obsługą domową?

 

Pożyczki w domu polegają na udzielaniu zobowiązania pod adresem zamieszkania klienta. Osoba zainteresowana taką pożyczką zgłasza się do instytucji pożyczkowej i umawia się z konsultantem w dogodnym terminie. Na spotkaniu takim konsultant zbiera informacje o nowym kliencie, ocenia jego zdolność kredytową poprzez choćby analizę dokumentów poświadczających dochody.

Po podjęciu decyzji pożyczkowej, konsultant dostarcza do domu klienta umowę pożyczkową oraz gotówkę. Na tym jednak nie kończy się rola przedstawiciela instytucji pożyczkowej. Opiekun pożyczki będzie zjawiać się regularnie w domu klienta celem odbioru należnych rat, choć klient, jeśli ma takie życzenie, może samodzielnie regulować raty przekazem lub przelewem.

r

Pożyczki w domu – weryfikuj pożyczkodawcę! 

 

Na przystankach, słupach ogłoszeniowych, w internecie na różnych ogłoszeniowych portalach czy nawet w gazetach sporo jest ogłoszeń dotyczących pożyczek domowych bez BIK itd. Należy uzmysłowić sobie, że w większości przypadków ogłoszenia te nie mają na celu udzielenia pożyczki.

Celem takiej działalności jest zbiór danych osobowych. W jakich celach? Powodów może być cała masa, ale nie ma się co łudzić, że niczym nam to nie zaszkodzi. Ochrona danych osobowych jest w dzisiejszym świecie kluczowa dla naszego własnego bezpieczeństwa. Znane są przypadki zakładania kont w bankach zagranicznych na wyłudzone dane osobowe czy też zaciąganie kredytów w innych firmach.

Pożyczkodawcy z ogłoszenia często poszukują osób naiwnych w celu wyłudzenia opłaty za udzielane zobowiązanie. Nierzadko klienci dają nabrać się na zapewnienia, że kwoty te są zwracane przy finalnym udzieleniu pożyczki. Ostatecznie jednak klient więcej już nie spotyka się z przedstawicielem pożyczkowym, a pieniądze oczywiście przepadają.

Niestety, do rzadkości nie należą też przypadki udzielania pożyczki na wyjątkowo niekorzystnych warunkach. Klienci podpisują umowy, w których zastawiają swoje własne mieszkanie czy dom, godzą się na bardzo wysokie odsetki i prowizję. Efektem takiej nieprzemyślanej pożyczki od niewiarygodnego pożyczkodawcy jest często utrata nieruchomości! 

Jeżeli chcesz mieć pewność, że współpracujesz z rzetelnym pożyczkodawcą, korzystaj z instytucji pożyczkowych, które widnieją w zestawieniu Moniak.info!

WAŻNE!!!

Jeśli pożyczyłeś na niekorzystnych warunkach u prywatnego inwestora możesz walczyć o sprawiedliwość. Często prywatni pożyczkodawcy udzielają pożyczek pod zastaw na niewielki procent wartości nieruchomości. Co to oznacza? Sprawiedliwie jest wówczas kiedy wartość nieruchomości lub ruchomości stanowiącej zastaw pożyczki ma wpływ na wysokość udzielanego zobowiązania.

W związku z tym stosuje się zasadę gdzie udzielana kwota stanowi 70 – 80 % wartości zastawu. Pożyczka na 10 000 zł udzielana pod zastaw nieruchomości wartej 10 razy więcej jest niewłaściwa i umowa o taką pożyczkę jest zupełnie bezzasadna. Możesz dociekać swoich praw z sądzie!

P

Zalety pożyczki do domu 

 

Pożyczka domowa ma bardzo wiele zalet. Korzysta z nich wielu klientów mając następujące powody: 

  • bezpieczeństwo danych osobowych – niektórzy konsumenci mają opory przed wypełnianiem jakichkolwiek dokumentów online. Obawy te w przypadku pożyczek pozabankowych wydają się być bezzasadne, jednak jeśli ktoś miał w przeszłości niemiłe zdarzenie z tym związane, to podejście takie jest zrozumiałe. Pożyczki udzielane w domu klienta faktycznie nie wymagają wpisywania swoich danych nigdzie indziej niż na papierze, na którym zostaje zawarta umowa pożyczkowa. Sprawdź jak bezpiecznie pożyczać online.

  • Brak konta bankowego lub zablokowane konto przez komornika – nadal w Polsce jest sporo osób, które nie posiadają konta bankowego. Bez konta, jak wiadomo, nie jest łatwe zaciągnięcie pożyczki online. Niektórzy również obawiają się zajęcia komorniczego pieniędzy, które na zajęte konto trafiają. Pożyczka w domu omija zatem wyżej wymienione problemy. Komornik nie będzie miał dostępu do udzielonego zobowiązania, w związku z czym wykorzystamy pieniądze według własnego uznania. 

  • Wysoka przyznawalność pożyczki – instytucje pożyczkowe, które udzielają pożyczki w domu mają większą tolerancję dla klientów z niską zdolnością kredytową. Sprawdzony adres zamieszania oraz osobiste poznanie pożyczkobiorcy zwiększa zaufanie dzięki czemu szanse na pożyczkę są znacznie większe niż starając się o pożyczkę online. Rzadko kiedy też pożyczkodawca będzie skrupulatnie przeglądał bazy dłużników. Zatem wpisy w BIK czy KRD nie są wyrokiem dla klienta. 

  • Ograniczony dostęp do internetu lub urządzeń mobilnych – nie wszyscy konsumenci cenią sobie zakupy online czy inne internetowe czynności, niektórzy też nie posiadają urządzeń do obsługi internetu i tyczy się to szczególnie osób starszych. Dla nich wygodniej jest mieć kontakt bezpośredni z kontrahentem, co zwiększa ich zaufanie. Ponadto mogą też mieć ograniczone możliwości do regulowania comiesięcznych rat – osoby starsze przeważnie regulują swoje zobowiązania przekazami na pocztach lub w banku. Mieszkańcy wsi mogą mieć utrudniony dostęp do takich punktów i w związku z tym przyjazd opiekuna pożyczki w celu odebrania raty jest niezwykle wygodne i pożądane.

O

Wady pożyczki do domu 

 

Gdzie są zalety, są i wady. Pożyczki w domu mają trzy wady, ale dość znaczące: 

  • cena pożyczki z obsługą domową jest wyższa niż pożyczki online. Powodem tego jest koszt udzielenia takiego zobowiązania. Otóż, instytucja pożyczkowa musi pokryć koszt zatrudnienia opiekuna pożyczki, jego dojazdy do klienta itd. W efekcie koszty te są przenoszone w pewnym, ale znaczącym stopniu na klienta. 

  • Pożyczka z obsługą domową nie zostanie udzielona natychmiast. Proces starania się o pożyczkę będzie znacznie dłuższy niż w przypadku starania się całkowicie online. Powodem wydłużonego okresu oczekiwania są formalności jakie muszą zostać dokonane. Pamiętajmy, że pracownik firmy przybywając do nas pierwszy raz nie będzie miał ze sobą pieniędzy, a celem jego wizyty będzie ocena zdolności kredytowej i wywiad z wnioskodawcą. Sfinalizowanie pożyczki i podpisanie umowy będzie możliwe dopiero na kolejnej wizycie. 

  • Regularne wizyty opiekuna w domu mogą być obiektem zainteresowania wścibskich sąsiadów 😉

Najlepsza pożyczka z obsługą domową

O konkurencyjności danej oferty świadczą przede wszystkim koszty udzielanego zobowiązania. W dużej mierze zależne są od okresu spłaty. Zatem im krótszy okres tym niższe opłaty, natomiast nie zawsze mamy możliwość na spłatę pożyczki w kilka miesięcy. Jeśli chcemy porównać koszt pożyczki, to oczywiście zawsze warto sugerować się tymi samymi parametrami we wszystkich firmach i zwracać uwagę na całkowitą kwotę, którą należy zwrócić pożyczkodawcy.

Kolejnym elementem podwyższającym atrakcyjność zobowiązania są dodatkowe udogodnienia jakie oferuje pożyczkodawca. Może to być opcja na wakacje od spłacania rat, przesunięcie terminu spłaty czy rozpoczęcie spłaty zobowiązania po ściśle określonym czasie zamiast już w kolejnym miesiącu.

l

Warunki otrzymania pożyczki do domu – czy pożyczki z komornikiem w domu klienta są możliwe

 

O tym jakie warunki należy spełnić decyduje konkretna firma. Natomiast nie da się ukryć, że wszyscy pożyczkodawcy decyzję o przyznaniu pożyczki będą uwarunkowywać głównie wypłacalnością. Raczej żadnych szans nie będą mieć osoby, które nie mają żadnego źródła dochodu. Niechętnie też instytucje pożyczkowe podchodzą do udzielania zobowiązania pożyczkowego osobom, które utrzymują się ze świadczeń socjalnych (500 +, alimenty itd.).

Dla przeciętnego pożyczkodawcy rodzaj dochodu jest niezwykle istotny. Osoby pracujące wydają się być godne zaufania, na pewno bardziej niż osoby, które liczą jedynie na świadczenia wypłacane przez państwo. Ponadto osoby pracujące mają znacznie więcej możliwości oraz chęci do spłaty zaciąganych zobowiązań.

Pożyczkodawcy najchętniej współpracują z osobami mającymi stałe zatrudnienie, również na umowę zlecenie. Kolejnym warunkiem jest wiek – niekiedy jest możliwość otrzymania pożyczki od 18 lat, czasem trzeba mieć trochę więcej lat.

Historia kredytowa, jak już wcześniej pisano, nie zawsze musi być kluczowa przy pożyczkach z obsługą domową. Sprawdź nasze zestawienie i dowiedz się gdzie dostaniesz pożyczki z komornikiem w domu klienta.

O czym warto pamiętać decydując się na pożyczkę domową? 

Spłaty rat można dokonywać samodzielnie (przelewem, wpłatą na poczcie itd.) lub umawiając się z opiekunem pożyczki w domu klienta.

Należy jednak pamiętać, że spotkania te muszą odbywać się regularnie i w wyznaczonym terminie. Jeśli opiekun pożyczki przybędzie w określony dzień i nie uzyska należności od klienta, może to skutkować dodatkową opłatą, którą będzie musiał ponieść pożyczkobiorca.

Kiedy pożyczkobiorca będzie unikać kontaktu z opiekunem pożyczki, konsekwencje mogą być daleko idące. Koszty za nieskuteczne wizyty i odsetki karne będą nieuniknione.

Sektor pożyczek i kredytów regulowany jest ustawą o kredycie konsumenckim. Ponadto nad przestrzeganiem zasad udzielania zobowiązań finansowych czuwa Komisja Nadzoru Finansowego oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Wszystkie instytucje pożyczkowe, które chcą legalnie działać na terenie Polski zobowiązane są do dokonania wpisu do Rejestru Instytucji Pożyczkowych przy KNF. Obecność na liście w RIP oznacza, że instytucja została zweryfikowana i jej działalność jest zgodna z prawem. RIP jest dostępny dla wszystkich konsumentów bez limitu. Można zatem dokonać sprawdzenia firmy przed podpisaniem z nią umowy. Jeśli pożyczkodawca nie jest tam zarejestrowany należy wycofać się z zamiaru zaciągnięcia pożyczki! Nadzór sprawowany jest jedynie nad legalnie działającymi przedsiębiorcami!

Monika Rabenda

Administrator serwisu, Moniak.info