POŻYCZKA SPOŁECZNOŚCIOWA

Social lending - pożyczki w dobrej intencji

Społecznościówki na topie

Na przełomie 2008 i 2009 roku na polskim rynku pożyczkowym zadebiutowały pożyczki społecznościowe. Po sukcesach na rynku amerykańskim i zachodnioeuropejskim przyszedł czas również i na nas. Czym są pożyczki społecznościowe? Czy są bezpieczne? Jak z nich korzystać i czym różnią się od równie popularnych pożyczek chwilówek online i czy pierwsza pożyczka jest za darmo?

POŻYCZKI OD 50.000 – 3.000.000 zł do 36 miesięcy

pożyczki dla firm do 3 mln złotych

>> WYŚLIJ WNIOSEK <<

1. Pożyczka od 6 miesiąca prowadzenia firmy (w wyjątkowych sytuacjach nawet krócej!)

2. Wymagane zabezpieczenie:

 • nieruchomość w mieście powyżej 100 tys. mieszkańców lub w kurorcie
 • luksusowe samochody
 • dzieła sztuki
 • akcje

3. Wymagane dokumenty – nr księgi wieczystej oraz fotografie nieruchomości.

4. Umowa o pożyczkę musi zostać podpisana u notariusza!

ADRES: Ascot Finance S.A. ,Ul. Mazowiecka 9, 00-052 Warszawa

TELEFON: 22 123 84 77

E – MAIL: kontakt@ascotfinance.pl

KRS: 0000620545

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

POŻYCZKA SPOŁECZNOŚCIOWA TO TAKA POŻYCZKA, KTÓRA ZAWIERANA JEST MIĘDZY OSOBAMI FIZYCZNYMI. POŻYCZKODAWCĄ JEST INWESTOR, KTÓRY POSIADA OKREŚLONY KAPITAŁ, A POŻYCZKOBIORCĄ OSOBA, KTÓRA ZAREJESTRUJE SIĘ NA PLATFORMIE POŻYCZEK PEER TO PEER I PODDA SIĘ WERYFIKACJI DANYCH OSOBOWYCH I/LUB WERYFIKACJI ZDOLNOŚCI KREDYTOWEJ.

Jak działa social lending?

Inną nazwą dla tego sprytnego mechanizmu pożyczania społecznościowego jest social lending. Pożyczanie pieniędzy odbywa się między dwoma osobami fizycznymi. Pożyczkobiorca nie zawiera umowy z firmą, a z osobą, która posiada jakiś kapitał i pragnie go pomnożyć. Umowa jest zawierana za pośrednictwem specjalnie przygotowanych do tego serwisów internetowych.

Nie mamy więc tutaj do czynienia z agentami, którzy inkasują prowizję i zrobią wiele aby „wcisnąć” pożyczkę zainteresowanemu. Oczywiście, serwisy, które oferują obu stronom możliwość zawierania umów inkasują pewną sumę z transakcji zakończonej sukcesem, jednak nie następuje tutaj szczególna ingerencja tych platform w cały proces pożyczania pieniędzy.

Dość interesującą cechą pożyczek społecznościowych jest możliwość tworzenia swojego konta. Pożyczający buduje sobie historię kredytową, do której wgląd mają inwestorzy. To inwestorzy decydują samodzielnie czy chcą pożyczyć pieniądze danemu klientowi.

Z reguły na każdą większą pożyczkę składa się wielu inwestorów, a comiesięczna rata którą zwraca klient dzielona jest zgodnie z procentowym udziałem poszczególnych inwestorów. Ważne jest więc z perspektywy obu grup aby klient posiadał pozytywne doświadczenia na platformie. 

u

Dobra historia na platformie social lending daje większe szanse na otrzymanie pożyczki, a inwestorzy mają większą pewność, że pożyczają solidnemu klientowi.

Koszty pożyczki społecznościowej 

Nie ulega wątpliwościom, że pożyczki społecznościowe nie mogą przekroczyć maksimum jakie określa ustawa antylichwiarska. Ceny tych pożyczek bywają tańsze niż ceny pożyczki pozabankowej oferowanej przez instytucje pożyczkowe. Dlaczego?

Koszt pożyczki nie będzie finalnie pokrywać działalności instytucji. Jak wiadomo, utrzymanie pracowników, biurowców i serwisów internetowych generuje koszty, które instytucja pożyczkowa musi pokryć, ponadto wygenerować należy również zysk.

Pożyczki społecznościowe nie muszą być kosztowne, ponieważ nie stoją za nimi duże przedsiębiorstwa pochłaniające ogromne pieniądze. Warto jednak mieć świadomość, że nie będzie możliwości otrzymać pierwszą pożyczkę za darmo.

 W wypadku tego modelu pożyczania można negocjować warunki bezpośrednio z inwestorem. Negocjacjom tym podlega wysokość odsetek, które jak zaznaczono wyżej, nie mogą przekroczyć około 10 % w skali roku. Inne koszty, które należy uwzględniać przy pożyczce społecznościowej to:

 1. prowizja, której wartość zależna jest od wysokości udzielanej pożyczki. Przeważnie kształtuje się na poziomie kilku procent i jest ona opłatą, którą pobiera platforma pośrednicząca między pożyczkobiorcą i pożyczkodawcą.
 2. Opłata za uruchomienie zobowiązania.
 3. Koszt weryfikacji pożyczkobiorcy (jeśli taki koszt istnieje na danej platformie).
 4. Podatek od udzielonej pożyczki – jest to wymóg obowiązkowy, który wynika z przepisów prawa. Waha się w okolicach 2 % od udzielonej kwoty.
 5. Dodatkowe koszty, które mogą wyniknąć w trakcie spłaty pożyczki, czyli np przedłużenie terminu spłaty. 

 

Warunki pożyczki społecznościowej w dużej mierze zależą od pożyczkobiorcy! Negocjuj i poddaj się szczegółowej weryfikacji zwiększajęcej Twoją wiarygodność!

Jak wygląda proces starania się o pożyczkę społecznościową?

Aby otrzymać pożyczkę społecznościową należy postępować zgodnie z zaleceniami platformy pośredniczącej. Cały proces jest stosunkowo podobny do tego jaki przyjął się w instytucjach pożyczkowych. 

Pierwszym krokiem do otrzymania pożyczki jest założenie konta i uzupełnienie danych osobowych. Dane jakie potrzebujemy dostarczyć to przede wszystkim dane osobowe, teleadresowe, mail, PESEL, nr dowodu, dane konta bankowego. 

Kolejną istotną rzeczą jest potwierdzenie swoich danych osobowych. Naturalnym jest, że bez weryfikacji konto nie zostanie uwierzytelnione. Weryfikacja danych osobowych przebiega identycznie jak w przypadku starania się o pożyczkę pozabankową.

Pożyczkobiorca może skorzystać z aplikacji Kontomatik lub dokonać przelewu z konta. Warto wiedzieć, że istnieje kilka zabiegów, które podwyższą wiarygodność pożyczkobiorcy. Zabiegi te mają na celu potwierdzić otrzymywane dochody oraz umożliwić inwestorom wgląd do historii kredytowej pożyczkobiorcy.

Dostarczenie zaświadczeń o zarobkach oraz zgoda na sprawdzenie danych w bazach dłużników spowoduje, że inwestorzy chętniej podejmą z danym pożyczkodawcą współpracę i będzie miał on szersze pole do negocjowania warunków pożyczki. Ponadto otworzy to furtkę do pożyczki o znacznie wyższej kwocie.

Kiedy już nabierzemy uprawnień do kolejnego etapu, należy określić jakie warunki pożyczki nas interesują. Wskazujemy kwotę oraz okres kredytowania.

Następnie należy poczekać na oferty, które zostaną do nas wysłane przez potencjalnych pożyczkodawców. Wszystkie oferty możemy negocjować bezpośrednio z inwestorami. Jeśli już podejmiemy decyzję, należy dokonać opłaty serwisowej i pozostało jedynie czekać na przelew środków na konto bankowe.  

Warto poważnie podejść do spłaty pożyczki i regulować ją w terminie. Dzięki wzorowej spłacie kolejne pożyczki mogą być jedynie prostą formalnością.

Pytania i odpowiedzi

 • Dla kogo pożyczka społecznościowa jest doskonałym rozwiązaniem?

W przypadku pożyczek społecznościowych można śmiało powiedzieć, że są to pożyczki bez zdolności kredytowej, z komornikiem czy bez zaświadczeń, dlatego że pożyczanie te może przebiegać tylko w oparciu o weryfikację danych osobowych. Pożyczający pieniądze inwestor w niektórych programach pożyczkowych nie ma możliwości aby sprawdzić czy osoba, która chce się zapożyczyć jest zdolna i wywiązać się z warunków umowy, czy nie jest słusznie wykluczona z rynku kredytowego. Należy jednak pamiętać, że pożyczkobiorca, który nie przejdzie dodatkowej weryfikacji nie będzie mógł liczyć na wysoką pożyczkę.

 • Na jaką kwotę można się zapożyczyć?

Bez większego problemu na platformach pożyczkowych można otrzymać kilka tysięcy zł. Istnieje również możliwość na znacznie większe kwoty, np. 20 000 zł. Z tabeli porównującej platformy pożyczkowe można dowiedzieć się gdzie i na jakich zasadach można pożyczyć kilkanaście tysięcy złotych. Co ciekawsze, można również złożyć swoją własną ofertę, która zostanie podana do informacji inwestorów i rozpatrzona indywidualnie.

 • Pożyczka online czy pożyczka społecznościowa?

Pożyczki pozabankowe udzielane są od ręki, jednak nie wszędzie jest możliwość otrzymać kwotę maksymalną proponowaną przez instytucję. Warunkiem jest wzorowa spłata najmniej dwóch mniejszych pożyczek. Przyjęło się w sektorze pozabankowym, że wnioskodawcy są sprawdzani w bazach danych o dłużnikach, choć negatywne wpisy nie przesądzają o otrzymaniu pożyczki, a czasem o zmniejszeniu kwoty, o którą wnioskuje konsument.

Pożyczki społecznościowe wydają się być bardzo elastyczne z uwagi na indywidualne negocjacje z inwestorem. Można negocjować koszt pożyczki, wysokość czy termin spłaty.  

Social lending umożliwia pożyczanie na warunkach korzystych dla obu stron.

Krótko o powstaniu społecznościówek

W sposób zupełnie naturalny, z potrzeb rynku, a dokładniej z potrzeb klientów będących ciągle pod presją wszechmocnych banków, powstały platformy pożyczkowe, które działają na zasadzie samopomocy. Z pominięciem banków i innych instytucji pożyczkowych konsumenci opanowali sprawny system pożyczania i inwestowania jednocześnie. 

Pierwsze pożyczanie społecznościowe miało jednak miejsce już w XIX wieku. Zapoczątkował je Raiffeisen wdrażając w życie spółdzielcze kasy oszczędnościowo – kredytowe. Taka forma znana jest nam do dziś jednak do internetu pożyczki społecznościowe przeniosły się stosunkowo niedawno. 

Pierwsza platforma pożyczek peer to peer nazywa się Zopa i powstała w Wielkiej Brytanii w 2005.

Informacja dla inwestora

Pożyczanie pieniędzy za pośrednictwem platform social – lending jest obarczone ryzykiem. Ryzyko ponosi pożyczający. Jeśli więc jesteś inwestorem warto zapoznać się ze statystykami pożyczek utraconych, ponieważ pożyczanie pieniędzy zawsze niesie ze sobą takie niebezpieczeństwo.

Bez względu na to czy pożyczkodawcą jest bank, instytucja pożyczkowa czy właśnie osoba fizyczna, jak w przypadku pożyczek społecznościowych, przytrafiają się różne przypadki i pieniądze mogą nie trafić w całości do udzielającego pożyczki.

Z uwagi na to, że początki pożyczek społecznościowych były dość trudne na polskim rynku ze względu na to, że pierwszą falę klientów stanowili osoby przekredytowane, dziś platformy oferują inwestorom możliwość weryfikacji pożyczkobiorców, ale tylko jeśli pożyczkobiorca wyrazi na to zgodę! Funkcjonowanie w bazach danych jak BIK czy BIG nie dyskwalifikuje pożyczkobiorcy! To inwestor podejmie decyzję czy zechce udzielić pożyczki.

r

Udzielaj pożyczek odpowiedzialnie i wybieraj zweryfikowanych pożyczkobiorców!

Pamiętaj aby korzystać tylko ze sprawdzonych instytucji pożyczkowych. Nie szukaj pożyczek na portalach ogłoszeniowych. Takie pożyczki są poza nadzorem organów kontrolujących sektor pożyczek. Wiarygodna firma jest notowana w RIP, posiada numer KRS, a na stronie internetowej pożyczkodawcy powinny znajdować się wszystkie dane instytucji pożyczkowej.

Monika Rabenda

Administrator Serwisu, Moniak.info

JAK ZACHOWAĆ NAJWYŻSZY POZIOM BEZPIECZEŃSTWA PODCZAS PROCEDURY POŻYCZANIA ONLINE?

U
logo portalu zakra

Zakra.pl to przyjazny portal pożyczkowy zarówno dla inwestorów jak i pożyczających, który powstał 5 lat temu. Na pierwszy rzut oka wydaje się dość skomplikowany, gdyż został podzielony na sekcje związane z celem pożyczki. Pożyczkobiorcy mają do wyboru sekcję: na wakacje, pożyczka hipoteczna, inwestycje oraz mini, czyli klasyczna krótkoterminowa pożyczka.

Rejestracja jest dość łatwa, jednak może bywać czasochłonna. Zakra.pl zastrzega, że czas weryfikacji może trwać do kilku godzin. Przed rozpoczęciem procesu rejestracji przygotować należy dowód osobisty.

Każdy użytkownik zostanie sprawdzony w BIK, BIG i ZBP. Jeśli pożyczkobiorca widnieje w którymś z tych biur, zostanie wyróżniony ikonką, która stanowi sygnał dla inwestorów. Nie dyskwalifikuje to jednak żadnego nowego użytkownika. Podobnie sprawa ma się z dochodem. Formularz zgłoszeniowy umożliwia zaznaczenie informacji o braku dochodów. Bezsprzecznie może to utrudnić poszukiwania inwestorów.

Zakra.pl umożliwia również zaciągnięcie bardzo dużych pożyczek na zakup nieruchomości. Zabezpieczeniem tej pożyczki jest wpis hipoteki do księgi wieczystej.

Zakra.pl posiada niespełna 35 tysięcy użytkowników!

U
logo pożyczek społecznościowych kokos.pl

Kokos.pl jest bardzo przyjazną platformą pożyczek społecznościowych. Rejestracja wraz z wnioskiem o pożyczkę zamyka się w pięciu prostych krokach. Przed rozpoczęciem polecam sfotografować wszystkie wymagane dokumenty (dowód osobisty) oraz dodatkowe takie jak zaświadczenie o zarobkach/dochodach. Złożenie pierwszego wniosku oznacza również utworzenie konta online na platformie kokos.pl. Konto umożliwia rozpoczęcie aukcji pożyczkowej, której wartość, okres spłaty oraz odsetki ustawia poszukujący pożyczki.

Kokos.pl jest platformą społecznościową. Warto więc zadbać o swój profil, bowiem pożyczkodawcy są zwykłymi ludźmi, a nie bankowymi algorytmami, dlatego weryfikacja wniosku pożyczkobiorcy odbywa się ręcznie. Formularz pierwszej pożyczki umożliwia nadanie tytułu aukcji, daje to okazję do wyróżnienia się i zwrócenia na siebie uwagę pożyczkodawców.

Użytkownik ma możliwość wyboru między pożyczką z gwarancją, a pożyczką bez gwarancji. Oprocentowanie tej pierwszej może wynieść maksymalnie 17,5 % w skali roku. Pożyczka bez gwarancji nie może przekroczyć 10 % w skali roku. Gwarancją w tym wypadku jest zwrócenie całości inwestycji pożyczkodawców, jeśli pożyczkobiorca z różnych przyczyn nie będzie zdolny spłacać pożyczonych pieniędzy.

Kolejne kroki są szczególnie istotne, ponieważ dotyczą naszych danych osobowych, weryfikacji konta bankowego oraz przesłania fotografii wyżej wspomnianych dokumentów. Warto również wspomnieć, że Kokos.pl inkasuje prowizję w wysokości 3 % kwoty pożyczki oraz 2 % w ratach.