WYŁUDZENIE KREDYTU – JAK PRZECIWDZIAŁAĆ?

Zaciągnięcie przez oszusta pożyczki lub kredytu na nasze dane to bez wątpienia jedna z tych sytuacji finansowych, których obawiamy się najbardziej. Niestety, w dzisiejszych realiach dokonanie tego rodzaju oszustwa wcale nie jest aż tak trudne. Tak naprawdę nierzadko wystarczy, że osoba podszywająca się pod nas zna jedynie nasze zupełnie podstawowe dane, takie jak PESEL, imię i nazwisko czy imiona rodziców. Również procedury weryfikacji danych osobowych stosowane przez banki a zwłaszcza firmy pożyczkowe wciąż pozostają dalekie od ideału.

JAK ZADBAĆ O SWOJE DANE?

s

Oczywiście, pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić w przypadku podejrzenia, iż staliśmy się ofiarą oszustwa kredytowego, jest zastrzeżenie naszego dowodu osobistego. Niestety, sam fakt zastrzeżenia dokumentu tożsamości bynajmniej nie kończy sprawy: zaciągnięte na nasze dane zobowiązanie nadal może istnieć a po upływie terminu jego wymagalności pożyczkodawca może zażądać od nas spłaty pożyczki lub kredytu.

Istnieje jednak kilka rozwiązań, dzięki którym można sprawdzić, czy ktoś wziął pożyczkę albo kredyt na nasze dane. Poniżej przedstawiamy krótki poradnik poświęcony tej niewątpliwie istotnej tematyce.

U

 Jak sprawdzić czy ktoś zaciągnął pożyczkę na nasze dane? 

1. Raport BIK

Podstawowe narzędzie służące do weryfikacji naszej sytuacji kredytowej to oczywiście raport BIK. Raport kredytowy na nasz temat możemy pobrać bezpłatnie po założeniu profilu na witrynie internetowej Biura Informacji Kredytowej. W raporcie takim będziemy widzieć zarówno aktywne zobowiązania zaciągnięte na nasze dane osobowe, jak też listę zapytań kredytowych składanych na nasze dane.

Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że sama weryfikacja naszej sytuacji kredytowej w BIK wcale nie daje nam jeszcze całkowitej pewności. Z Biurem Informacji Kredytowej współpracują co prawda wszystkie bez wyjątku banki, jednak już wśród pożyczkodawców pozabankowych znajdziemy podmioty, które nie kooperują ani z BIK ani z BIG Info Monitor.

Co to oznacza dla konsumenta? Jeżeli ktoś, korzystając z naszych danych osobowych, zaciągnął pożyczkę w podmiocie nie współpracującym z wymienionymi powyżej instytucjami, raport BIK nie będzie zawierał informacji na temat tego zobowiązania.

2. Raporty BIG

Uzupełnieniem raportu Biura Informacji Kredytowej powinno być pobranie raportu Biur Informacji Gospodarczej. Również to rozwiązanie jest proste a pierwszy raport można uzyskać za darmo. W celu pobrania raportu BIG wystarczy zarejestrować się np. na stronie InfoKonsument.pl należącej do Biura Informacji Gospodarczej ERIF.

Następnie należy jedynie kliknąć przycisk “sprawdź siebie”. W pobranym raporcie będziemy widzieć dane gromadzone przez Biura Informacji Gospodarczej.

Dlaczego jest to rozwiązanie nie tylko polecane, ale wręcz konieczne? Obecnie każda firma pożyczkowa współpracuje z określonymi bazami dłużników. Jeżeli dany podmiot pomija bazę BIK, z całą pewnością będzie natomiast korzystał z baz BIG. W ten sposób możemy więc wychwycić te dane, które nie znajdą się w bazie Biura Informacji Kredytowej.

Przede wszystkim: profilaktyka!

 

Opisane powyżej metody sprawdzenia, czy nie zaciągnięto pożyczki na dowód bez zaświadczeń albo kredytu na nasze dane są skuteczne. Jednak całkowicie niezależnie od tego, na pierwszym miejscu powinniśmy zadbać o to, aby wyłudzenie przy użyciu naszych danych osobowych było jak najtrudniejsze.

Główną kwestią jest oczywiście umiejętna ochrona danych osobowych, zarówno w internecie, jak też “w realu”. Uważajmy na to, kiedy, komu i jakie dane przekazujemy. Pamiętajmy również, że żaden usługodawca nie ma prawa żądać od nas przedstawiania, a tym bardziej “zostawiania w zastaw” dowodu osobistego ani jakiegokolwiek innego dokumentu tożsamości. Wyjątkiem są oczywiście banki, instytucje pożyczkowe oraz firmy z branży telefonii komórkowej.

Kolejna ważna rzecz to stały monitoring stanu naszych finansów. Wbrew pozorom, wcale nie wymaga to specjalnego nakładu wysiłku. Na stronie Biura Informacji Kredytowej możemy wykupić odpowiednie alerty bezpieczeństwa, które będą np. informować nas o każdym zapytaniu kredytowym, jakie trafiło do BIK na nasze dane.

Inną ciekawą opcją, również dostępną na portalu BIK, jest dokonanie zastrzeżenia kredytowego. W tej sytuacji wszystkie podmioty współpracujące z BIK otrzymają informację, że nie jesteśmy zainteresowani kredytem, pożyczką lub zakupem ratalnym. Zastrzeżenie będziemy mogli wycofać jedynie my sami.

Jednocześnie z alertami BIK warto oczywiście korzystać z opcji, jakie oferują Biura Informacji Gospodarczej, w tym zwłaszcza z automatycznych powiadomień. Działają one podobnie, jak wybrane alerty BIK, z tą różnicą, że dotyczą zapytań wpływających na nasze dane właśnie do Biur Informacji Gospodarczej, a nie tylko do BIK.

Drodzy Czytelnicy, lepiej zapobiegać niż leczyć. Zatem, nie czekajmy aż obudzimy się z ręką w nocniku. Zabezpieczenie własnych danych osobowych jest nie mniej ważne niż ubezpieczenie auta czy domu!

Monika Rabenda

Administrator serwisu, Moniak.info

Czy za długi można iść do więzienia?

Czy za długi można iść do więzienia?

CZY ZA DŁUGI MOŻNA IŚĆ DO WIĘZIENIA? Osoby zmagające się z zadłużeniem często obawiają się, iż sytuacja, w jakiej się znalazły może w końcu doprowadzić je do pobytu w więzieniu.  Warto więc zdawać sobie sprawę, iż co do zasady polskie prawo nie przewiduje kary...

Przedawnienie długu – nowe prawo

Przedawnienie długu – nowe prawo

PRZEDAWNIENIE DŁUGÓW - NOWE PRAWO Wielu dłużników doszukuje się informacji w internecie dotyczących przedawnienia różnego rodzaju długów. Nie tylko sami dłużnicy są tym tematem zainteresowani, ale również wierzyciele oraz spadkobiercy. Wierzyciel oczywiście zrobi...

Co może komornik – nowe uprawnienia i obowiązki

Co może komornik – nowe uprawnienia i obowiązki

CO MOŻE KOMORNIK? NOWE UPRAWNIENIA I OBOWIĄZKI Egzekucje komornicze budzą wiele kontrowersji. Kojarzą się z bezwzględnością i uporem, nie raz również z łamaniem prawa. Nieświadomi swoich praw dłużnicy stają się ofiarami systemu, który nadał komornikom sporo praw. W...